RED HAND DAY

dzieci wojny

Międzynarodowa Akcja RED HAND DAY jest początkiem trzyletniej Kampanii Społecznej Dzieci Wojny odbywającej się w ramach Innego Wymiaru Kina części Festiwalu Filmowego „KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA”, która w latach 2014 - 2016 roku poświęcona jest Dzieciom Wojny.
Akcja polega na zbieraniu odbitek czerwonych rąk uczestników, które są symbolem wsparcia wszelkich działań zmierzających ku ochronie dzieci w strefach wojennych. Są one następnie przekazywane do władców różnych organizacji i Państw w celu wykazania presji oraz determinacji ludzi dobrej woli na całym świecie, aby dzieci nie musiały walczyć i miały własne, radosne dzieciństwo. Każda z tych odbitek jest głosem poparcia dla Akcji.

Wśród wspierających akcję są m.in.: Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle i były Prezydent Niemiec Horst Köhler, ambasadorzy dobrej woli ONZ.

Armia nieletnich walczy w wojnach dorosłych. "Dzieci wymagają znacznie mniej jedzenia, ubrania i lekarstw, a przynajmniej są bezsilne, by żądać więcej. (...) Są bezpłatną siłą roboczą. Mogą gotować, dźwigać wyposażenie i zapasy. Można je też zmusić, by były seksualnymi partnerami żołnierzy" - mówił lektor w audycji "Głosy dzieci na wojnie". Właśnie dlatego setki tysięcy nieletnich walczą w dziesiątkach wojen na całym świecie, często tracąc swoje krótkie życie. Problem od lat utożsamiany z krajami Czarnej Afryki dotyczy również Bliskiego Wschodu, a ostatnio z wielką siłą daje o sobie znać w Syrii. Kinematografia światowa pokazuje te historie w różny sposób, nigdy jednak nie pozostawia nas obojętnymi na los tych dzieci.

RHD przybliża ideę że, „wojna jest nie filmem, wojna jest realna, ona jest historią, ona trwa tu i teraz, w tym momencie”. Przypomina, że my również możemy podarować tym dzieciom radość dzieciństwa. Poprzez konfrontację naszej rzeczywistości z tą okrutną, wojenną i degradującą psychikę młodych i bardzo młodych ludzi pokazuje, że nie wszystkie dzieci mają dzieciństwo, nie wszystkie dzieci mają szanse na rozwój w pokoju. Nie zmienimy od razu sytuacji na świecie, ale możemy głośno o tym mówić i poruszać ludzkie serca i umysły w celu dokonania zmiany stylu myślenia. Tą kampanią chcemy uzmysłowić każdemu z nas sens takich pojęć, jak „dobroć”, „współczucie”, „miłosierdzie”, „wartość życia”.

Chcielibyśmy, aby w ramach tego projektu każdy z nas miał możliwość wzięcia udziału w rozwiązywaniu problemu dzieci wojny – dzieci żołnierzy - dzieci pozbawionych dzieciństwa, i tak potrzebujących pomocy każdego z nas.
Do Akcji dołączyli już artyści, aktorzy, reżyserzy, muzycy, celebryci z całej Polski i Europy. Dołączają nasi przyjaciele z Rosji i Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Według oficjalnych dany w chwili obecnej na całym świecie jest ok 250.000 dzieci żołnierzy. Rozpoczynając dzisiaj Akcję RED HAND DAY zadajemy wszystkim rodzicom pytania:

  • Czy chciałbyś aby twoje dziecko zamiast zabawek miało Karabin?
  • Czy chciałbyś aby twoje dziecko zamiast w-fu miało musztrę?
  • Czy chciałbyś aby zabawą twojego dziecka i jego rówieśników była wojna i strzelanie do ludzi?

Zaś dzieciom i młodzieży

  • Czy chcielibyście mieć takie dzieciństwo?

Jeżeli nie, to dołączcie do naszego protestu. Odbitki rąk poprzez naszych Europosłów trafią do Ambasad i polityków w których państwach ten proceder do dzisiaj jest uprawiany. Jeden odcisk jest tylko jednym głosem. Tysiąc głosów słychać! Miliona głosów trzeba wysłuchać. Tym głosom wykrzyczanych jednocześnie są siłą której tak naprawdę nie oprze się nikt. Dołącz do akcji!!!

weź udział

Akcja odbywa się 12 lutego każdego roku i polega na zbieraniu odbitek czerwonych rąk uczestników, które są symbolem wsparcia ochrony dzieci w strefach wojennych. Są one następnie przekazywane przedstawicielowi Fundacji "War child" w celu wywarcia presji społecznej oraz by pokazać determinację ludzi dobrej woli na całym świecie, aby dzieci nie musiały walczyć i miały własne radosne dzieciństwo. Polska ma szanse w tym roku stać się ważnym uczestnikiem tej ogólnoświatowej akcji dzięki Państwa zaangażowaniu i pomocy.

Każdy może zrobić własną czerwoną odbitkę dłoni na kartce, podpisać ją i wysłać na adres:
Fundacja "Kombinat Kultury",
Stary Rynek 17,
65-001 Zielona Góra
z dopiskiem "4 Róże".

patnerzy

WAR CHILD

Organizacja charytatywna na rzecz dzieci dotkniętych wojną, założona w 1993 w Wielkiej Brytanii. Międzynarodowe projekty skupiają się na ochronie praw dziecka, poprawie dostępu do edukacji, wzmocnieniu środków do życia i budowanie potencjału w społecznościach dotkniętych wojną.

Amnesty International

Międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

Unicef

Wyznaczony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, kieruje się w swojej pracy postanowieniami Konwencji o prawach dziecka i podejmuje starania, aby prawa dziecka stanowiły kanon zasad etycznych oraz standardów międzynarodowych w postępowaniu wobec dzieci.

GUA Africa

Fundacja założona przez Emmanuela Jal, byłego żołnierza wcielonego do armii w wieku 7 lat. Słowo GUA (gwaah) oznacza pokój w Nuerach, plemiennym języku Sudanu Płd. Fundacja zajmuje się szerzeniem edukacji wśród dzieci i młodzieży, aby pomóc przezwyciężyć im skutki wojny i ubóstwa.

RAY WILLSON Fundation

Fundacja została założona z inicjatywy Raya Wilsona, z myślą o każdym, kto znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Jej celem jest inicjowanie i wdrażanie programów na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, stanowiąc pomost pomiędzy zaistniałymi trudnościami a poszukiwaniem rozwiązań.

facebook

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku gdzie znajdują się aktualne informacje dotyczące naszej akcji

PODAJ DZIECIOM SWOJĄ DŁOŃ!!

kontakt

Fundacja Rozwoju Kultury
"KOMBINAT KULTURY"
65-001 Zielona Góra, Stary Rynek 17
tel. +48 517 160 462
fundacja@kombinat-kultury.pl