Galeria Europa Europa

sztuka, która ożywia przestrzeń miejską

Galeria Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA jest czynnikiem, którego zadanie polega między innymi na ożywianiu i uatrakcyjnianiu przestrzeni miejskich, działaniu na świadomość i podświadomość widza. Czynnikiem który skłoni mieszkańców miast do przyjścia na niepowtarzalne wydarzenie, oraz stanie się atrakcją turystyczną, zaś widzom pozwoli obcować ze sztuką na wysokim poziomie artystycznym. Otwarcie jej nastąpi w drugiej połowie września. Każda z nich zostanie umiejscowiona w centrach miast: Warszawa, Kielce, Olsztyn, Lublin, Zielona Góra, Gdynia, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków, Tarnów, Białystok i będzie funkcjonować przez cały rok. W ramach Galerii co miesiąc odbędzie się się będzie równocześnie 12 wernisaży w 12 miastach – łącznie 144 wystawy w ciągu roku. Widzowie z całej polski 365 dni w roku, przez 24 godziny na dobę będą mieli możliwość oglądania prac wybitnych fotografików z Polski i Europy. Termin wystaw – 29.06.2017-26.06.2018.

12 wystaw w 12 miastach

W ramach Galerii co miesiąc odbywać się będzie rownocześnie 12 wernisaży w 12 miastach – łącznie 144 wystawy. Widzowie z całej polski 365 dni w roku, przez będą mieli możliwość oglądania prac wybitnych fotografikow z Polski i Europy. Każda z wystaw, jej temat jest inny. Wszystkie te wystawy niosą oddźwięk społeczny. Prezentują tematy bardzo często nieznane lub mało znane polskiemu odbiorcy. Chwilami są informacjami, ktore przez widza są „odsuwane”, odrzucane na zasadzie, że „to jest gdzieś daleko, to jest temat ktory mnie nie dotyczy”. Projektem Galeria EUROPA EUROPA pragniemy pobudzić widza do zastanowienia się na tematem danej wystawy, sprowokować go do refleksji i dyskusji na temat fotografii ktore obejrzy w jej trakcie. Dodatkowo aby wzmocnić przekaz tematu w dniu wernisaży odbędą się pokazy filmow dokumentalnych blisko związanych z tematem każdej wystawy.

autorzy i tematy wystaw

 • EUROMAJDAN – TRAGEDIA NARODU - Jakub Szymczuk - POLSKA
 • WIETNAM NIEZNANY - Rehahn - WIETNAM
 • KOBIETY AFRYKI - Eric Lafforgue FRANCJA
 • BEZDOMNI - Lee Jeffries WIELKA BRYTANIA
 • KASZMIR – Ami Vitale WŁOCHY
 • NIEPOTRZEBNY Лишние - Александр Гляделов UKRAINA
 • MÓJ POKÓJ - PALESTYNA- Anna Paq FRANCJA
 • OD 20 LAT MIESZKAM W KOREI PÓŁNOCNEJ - Eric Lafforgue FRANCJA
 • SOMALIA - 3 DEKADY WOJNY DOMOWEJ - Hossein Fatemi - SOMALIA
 • DETROIT – ŚMIERĆ MIASTA - Brian Przypek USA
 • NA MARGINESIE ŻYCIA - Ravi Agarwal - INDIE
 • EMIGRANCI LUDZIE BEZ OJCZYZNY - Jesús Blasco de Avellaneda - HISZPANIA

Sztuka sięga bruku

7 sierpnia 2007 r. w ramach III Europejskich Ogrodów Sztuki odbył się wernisaż fotografii Mateusza Jarży. Nietypowy wernisaż gdyż fotografie zostały przyklejone i wyeksponowane na płytach zielonogórskiego deptaka. Ironicznie można powiedzieć, że sztuka sięgnęła bruku. Wystawa iaugurowała pierwszą z wystaw Galerii Europa Europa, która od dzisiaj będzie w niekonwencjonalny sposób pokazywać nam sztukę artystów z całej Europy. Wystawę czyli 16 prac formatu 125 x 90 można będzie oglądać przez najbliższe pół roku wokół zielonogórskiego ratusza. Wystawa równocześnie miała miejsce w Edinburghu gdzie artysta aktualnie przebywa, pracuje i tworzy.
Mateusz Jarża jest zielonogórzaninem, fotografikiem współpracującym z Kombinatem Kultury od wielu lat. Podczaswernisażu połączylismy się internetowo z autorem, który opowiedział o swoich pracach i zaprosił do zwiedzania deptaku i oglądania jego prac. Wystawę współorganizowaliśmy z Polish Art Scotland, Galeria “ZERO”. Fotografie młodego artysty oglądała w tym samym czasie publiczność zebrana w Roxy Art House u Richarda Demarco podczas słynnego na całą Europę Fringe Festiwal na równocześnie otwieranej wystawie „I don’t want to talk about communism”.Specjalne podziękowania kierujemy dla Miasta Zielona Góra i Damiana Gutsche właściciela CENTRUM POLIGRAFI CYFROWEJ – firmy, która zasponsorowała wydruk wszystkich prac – za pomoc i wsparcie naszej wystawy.

www.galeria-europa.pl

miejsca wystaw