maraton pisania listów

przeciwko łamaniu praw człowieka

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz jedenasty w dniach 11-12 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
"Indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc. Maraton nie jest zwykłą zbiórką pieniędzy, ale konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby," mówi Igor Skrzyczewski, który koordynuje Maraton w Zielonej Górze z ramienia Fundacji Kombinat Kultury.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji dostaliśmy Dobre Wiadomości od dziewięciu nikaraguańskich obrończyń praw człowieka, Birtukan Mideksy z Etiopii, blogera z Egiptu, od Rity Mahato z Nepalu i Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej.
"Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych," mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

jak napisać taki list

To jest bardzo proste. Przede wszystkim należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko bohatera / bohaterki, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Następnie warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać z przygotowanych przez nas wskazówek.

W zeszłym roku pisaliśmy listy w obronie kilkunastu osób, w tym:

  • Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów, z dala od gangów, które ich wykorzystują. Jego życie jest zagrożone.
  • 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku. Od tamtej pory żyją w nieludzkich warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków.
  • Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników. Została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia.
  • Normy Cruz z Gwatemali, która żyje w ciągłym strachu. Od lat walczy o sprawiedliwość dla kobiet, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i zastraszano.

amnesty international

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 2,8 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich prawa zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Stowarzyszenie Amnesty International Polska upomina się o prawa i godność człowieka od 20 lat, ale pierwsze akcje prowadzone przez działaczy Amnesty International w Polsce miały miejsce, gdy należała ona jeszcze do socjalistycznego bloku wschodniego, a działania organizacji były zakazane. W czerwcu 1990 Stowarzyszenie Amnesty International zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku.

maraton.kombinat-kultury.pl

kontakt

Fundacja Rozwoju Kultury
"KOMBINAT KULTURY"
65-001 Zielona Góra, Stary Rynek 17
tel. +48 517 160 462
fundacja@kombinat-kultury.pl